מפעל אופק

| |

מפעל אופק

מפעל אופק הוקם בשנת 1983, ביוזמת עיריית קריית מלאכי והמועצה האזורית באר טוביה, כמפעל מוגן, המעסיק מאות עובדים בעלי מוגבלויות.

מעבר להיותו מפעל כלכלי לכל דבר, אופק משמש כבית לעובדים ולמנהלים ומפעל חיים.


אופק לקהילה

העסקת עובדים בעלי מוגבלויות משנה לגמרי את ההתייחסות לאוכלוסיה זו: מאוכלוסיה שנתמכת ע"י הקהילה, לאוכלוסיה שיכולה ורוצה לתרום לחברה ולהיות חלק ממנה.

המפעל מאפשר לבעלי מוגבלויות לבצע עבודות, להגדיל את הכנסותיהם המבוססות על קצבת נכות בלבד, לקיים חיים נורמאליים ולהשתקם.

יחד עם העובדים נמצא צוות מדריכים מקצועי ומסור שמלווה, מדריך, מפקח על הצד הטכני והביצועי של העבודות השונות ודואג לעובדים.


אופק לעסקים

מפעל אופק הנוכחי ממוקם בקריית מלאכי, על שטח של 1,100 מ"ר. עד היום עברו במפעל כ-350 בעלי מוגבלויות ולמעלה מ-100 כבר נקלטו במקום עבודה קבוע.

המפעל משמש קבלן תעשייתי של מפעלים אחרים באזור, המשלמים על שירותים אלו ונהנים מעבודה מקצועית ומשתלמת. מתוקף היותו מפעל המוכר כמלכ"ר, אופק גובה תמורה עבור שרותיו אך אינו גובה מע"מ.

מפעלים, מוסדות ואנשים פרטיים שמשכילים לנצל את הפוטנציאל הטמון במפעל, מוזילים את עלויותיהם ויוצאים ברווח נקי.
רבים מהמפעלים מביאים אלינו חומרי גלם ומקבלים חזרה מוצר מוגמר, מה שחוסך להם הוצאות רבות על כוח אדם.

בימים אלו אנו עומלים על תכנון והקמת מפעל חדש שיאפשר נגישות גבוהה יותר לעובדים ולספקים (המפעל הנוכחי נמצא בקומה שנייה, דבר שמקשה על הוצאה וקבלת סחורה) ויגדיל את שטח קווי הייצור והתעסוקה בכדי שנוכל לקלוט עובדים נוספים ולסייע גם להם להשתלב במסגרת עבודה וחיים. לטובת הקמת המפעל החדש אנו זקוקים לגיוס תרומות .
עזור לנו להקים אותו.


עקרונות עבודה
3 עקרונות מנחים אותנו בפעילות אופק:

  1. ענייניות התייחסות לכל עובד ועובד במפעל היא לפי כישוריו ולא לפי נכותו. חשוב לציין כי כל עובד במפעל עובר דרך ועדת קבלה מקצועית המאשרת את כשירותו לעבוד.
  2. מקצועיות הטיפול בעובד נעשה תוך שימוש בידע וכלים מקצועיים בתחומי אגרומכניקה, עבודה סוציאלית ופסיכולוגיה.
  3. שייכות מתוך תפיסה כי הקהילה היא זו שאחראית על בעלי המוגבלויות בתחומה, בעלות המפעל נמצאת בידי המועצה האזורית באר טוביה וקריית מלאכי. עם זאת לצוות המקצועי מוענקת עצמאות מרבית.
     

הנהלת אופק שמחה על פועלה זה למען הקהילה ורואה הישג גדול בהוצאת בעלי מוגבלויות אל שוק העבודה החופשי. מפעל אופק משמש היום דוגמא ומודל, למפעלים עתידיים בכל רחבי הארץ.

 

© כל הזכויות שמורות לעמותת אופק 2018